Pomoc obětem trestných činů a jejich nároky

Pomoc obětem trestných činů

Každý z nás se jistě setkal s někým, kdo neměl v životě štěstí a stal se obětí trestného činu. Nemusí se vždy jednat o trestné činy úmyslné (mezi ty nejznámější úmyslné trestné činy patří krádež, loupež, podvod, znásilnění či vražda nebo také ohrožení pod vlivem návykové látky – typicky při řízení automobilu pod vlivem alkoholu), ale může se jednat i o trestné činy nedbalostní – např. ublížení na zdraví z nedbalosti (typicky u dopravní nehody) či porušování povinností při správě cizího majetku z nedbalosti, usmrcení z nedbalosti a další.

 

Pomoc obětem trestných činůOběť trestného činu

které byla zpravidla způsobena trestným činem škoda či nemajetková újma (dále jen „škoda“), je osobou poškozenou a tato může své nároky v trestním řízení vymáhat. A za jistých okolností škodu za pachatele zaplatí stát.

 

Vymáhání nároků poškozeného


v trestním řízení má oproti vymáhání nároků poškozeného v občanském soudním (neboli civilním) řízení řadu výhod, o kterých si za chvíli povíme.

 

Jako příklad nám poslouží následující příběh. Obyvatel jednoho bytu uslyšel v noci hluk na chodbě bytového domu, proto otevřel dveře a uviděl dva opilé mladíky, kteří nemohli najít místo, kde bydlí. Vysvětlil jim, že si spletli vchod, zavřel dveře a šel spát. Asi po hodině opět uslyšel podivný hluk a zjistil, že se mu jeden z mladíků dobývá do bytu, a že mu nepasuje klíč do zámku.

 

Mladíka napomenul, ale ten posilněný alkoholem násilně vnikl do bytu a dotyčného pána napadl a k tomu ještě porozbíjel vybavení a utekl. Nicméně byl po chvílí zadržen policií, která později proti němu zahájila trestní stíhání pro přečiny porušování domovní svobody, ublížení na zdraví a poškození cizí věci.

 

Dotyčný pán (oběť trestného činu) se do trestního řízení připojil s nárokem na náhradu škody a nemajetkové újmy, která mu byla trestným činem způsobena a nechal se v řízení zastoupit advokátem.

 

Uplatnil nárok náhradu za

  • bolest způsobenou pachatelem (bolestné) odškodňující bolesti způsobené vytrpěným poraněním, a to jak bolestné za fyzické bolesti, tak za psychické útrapy

  • škody na věcech, které mu pachatel rozbil

  • ztrátu na výdělku, protože v důsledku utrpěných zranění nemohl pracovat

  • na náhradu za ztížené společenské uplatnění, protože utrpěl trvalé (doživotní) následky způsobené trestným činem

  • na náhradu léčebných výloh, zejména výdaje za léky, rehabilitace, cestovné do nemocnice

Všechny nároky mu přiznal trestní soud a dotyčný poškozený již nemusel vymáhat své nároky v občanském soudním řízení.

 

Výhoda první

  • v trestním řízení není třeba hradit soudní poplatek

Občanské soudní řízení je na rozdíl od řízení trestního zpoplatněno a žalobce, který vymáhá škodu, musí uhradit soudní poplatek, který činí 5% z vymáhané částky. Pokud by poškozený nárokoval zaplacení částky 1.000.000 Kč, tak by soudní poplatek činil 50.000 Kč, což je již dost vysoká částka.

 

Soudní poplatek je třeba uhradit bez ohledu na to, zda někdy odsouzený škůdce škodu uhradí. Pokud nezískáte osvobození od soudních poplatků, může se vám stát, že sice soudní poplatek zaplatíte, ale tento již po nemajetném odsouzeném nikdy nevymůžete.

 

Výhoda druhá

  • vše vyšetřují orgány činné v trestním řízení

V případě občanského soudního sporu si veškeré důkazy musíte zajišťovat a vyhledávat sami. V trestním řízení tuto obtížnou práci za Vás udělá Policie ČR. Stačí označit důkazy a policie tyto sama zajistí. Zajistí i takové důkazy, které by vám nikdo dobrovolně nevydal – např. zjistí pohyby na bankovních účtech, vyžádá si zprávy od mobilních operátorů, vypátrá svědky, na své náklady zajistí drahé znalecké posudky apod.

 

Výhoda třetí

  • když prohrajete, nic kromě svých výdajů neplatíte

Výsledek žádného sporu není jistý. Mnohdy se odvíjí od složitého dokazování. Jako příklad mohu uvést, že poškozený má za to, že rozbité věci měly hodnotu 100.000 Kč, ale soudní znalec jejich hodnotu určí částkou 30.000 Kč. Pokud by poškozený vymáhal své nároky v občanském soudním řízení a byl jen z části neúspěšný, tak v lepším případě by mu byl krácen nárok na náhradu nákladů řízení, v horším případě by musel dokonce náklady soudního řízení uhradit žalovanému.

 

Takovéto případy jsou dvojnásob tíživé – poškozený uhradí soudní poplatek, náklady za svého advokáta, náklady za soudní znalce a ještě musí uhradit advokáta žalovaného. Tohle se vám v trestním řízení nestane. Nejhůře si ponesete své vlastní náklady, ale již nebudete muset hradit náklady státu ani protistraně, když soud konstatuje, že se vinu nepodařilo pachateli prokázat a nebo když konstatuje, že škoda byla nižší, než bylo požadováno k úhradě.

 

Výhoda čtvrtá

  • není třeba formulovat žalobu

Zahájení občanského soudního řízení nebývá jednoduché. Je zapotřebí podat žalobu a v té přesně naformulovat veškerá skutková tvrzení, provést právní posouzení a učinit důkazní návrhy. V trestním řízení postačí pouze vyčíslit škodu a tuto doložit.

 

Výhoda pátá

  • dvě řízení v jednom

Pokud vám soud přizná nároky v odsuzujícím trestním rozsudku, nemusíte již vést souběžný druhý občanskoprávní soudní spor. Trestní řízení proběhne tak jako tak, a v tomto se doslova můžete „svézt“.

 

Registr poskytoivatelů pomoci obětem trestných činů

V každém případě doporučuji se nechat v trestním řízení zastoupit advokátem, a to nejlépe takovým, který je zapsán v registru poskytovatelů pomoci obětem trestných činů – ti jsou totiž za jimi stanovených podmínek povinni poskytovat obětem trestných činů právní pomoc bezplatně. Mezi advokáty, kteří poskytují bezplatnou pomoc obětem trestných činů, patřím.

 

Bude-li pachatel odsouzen, soud vám po skončení trestního řízení vůči němu přizná také nárok na náhradu nákladů trestního řízení a odsouzený pachatel vám bude muset uhradit náklady na advokáta, a to dokonce i v případě, že by vás soud odkázal s vašimi nároky do řízení ve věcech občanskoprávních (tj. pokud by vám nárok na náhradu škody nepřiznal).

 

Jinými slovy, pokud je pachatel odsouzen, ale z nějakého důvodu soud o náhradě škody nerozhodl (např. protože má pochybnost o výši škody), tak nejenže nebudete pachateli trestného činu (tak jako by tomu bylo v občanskoprávním řízení) hradit náklady řízení, ale pachatel bude muset uhradit náklady řízení vám (viz § 154 trestního řádu).

 

Vámi vybraný advokát vás také povede v tom, jak vzniklou škodu vyčíslit a prokázat. Toto již za vás orgány činné v trestním řízení činit nebudou. Váš advokát se také bude moci účastnit vyšetřovacích úkonů, zejména výslechu svědků a těmto klást otázky směřující k usvědčení pachatele a k prokázání výše škody, která mnohdy není středobodem dokazování orgánů činných v trestním řízení.

 

Peněžitá pomoc státu

Podle zákona č. 45/2013 Sb. o obětech trestných činů mají oběti trestných činů nárok zejména na:

  • odbornou pomoc (psychologickou, sociální, právní a další)

  • přístup k informacím

  • peněžitou pomoc

Jak jsem již zmínil, oběť trestného činu má také za určitých podmínek nárok na poskytování bezplatné právní pomoci advokáty, kteří jsou zapsáni v registru poskytovatelů pomoci obětem trestných činů. O možnosti získat bezplatné právní zastoupení pojednávám v článku bezplatná právní pomoc.

 

Právo na peněžitou pomoc má:


  • oběť, které bylo v důsledku trestného činu na ní spáchaného ublíženo na zdraví

  • oběť, které byla v důsledku trestného činu na ní spáchaného způsobena těžká újma na zdraví

  • osoba pozůstalá po oběti, která v důsledku trestného činu zemřela, byla-li rodičem, manželem, registrovaným partnerem, dítětem nebo sourozencem zemřelého a současně v době jeho smrti s ním žila v domácnosti, nebo osoba, které zemřelý poskytoval nebo byl povinen poskytovat výživu

  • oběť trestného činu proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti na ní spáchaného a dítě, na kterém byl spáchán trestný čin týrání svěřené osoby (§ 198 trestního zákoníku), kterým vznikla nemajetková újma.

Těmto osobám se peněžitá pomoc poskytne, pokud škoda, újma na zdraví nebo jiná nemajetková újma nebyla plně nahrazena. Peněžitá je sice limitována, nicméně alespoň z části může kompenzovat náhradu újmy, kterou neposkytl nemajetný pachatel.

 

Rada právníka


V případě, že jste se stali obětí trestného činu, vyhledejte právní pomoc advokáta, nejlépe toho, který je zapsán v registru poskytovatelů pomoci obětem trestných činů. Tento vám pomůže s vymáháním vašich nároků v trestním řízení a také vám poradí, jak případně dosáhnout na peněžitou pomoc od státu. V případě, že byste potřebovali k věci více informací, neváhejte kontaktovat mou advokátní kancelář.

 

JUDr. Aleš Nytra

advokát